wordpress circlewordpress roundedwordpress phone circlephone roundedphone yelp roundedyelp circleyelp circlevsco roundedvsco vsco fa-chevron-up circlesnapwire roundedsnapwire snapwire roundedemail email circleemail 500px behance blogger circle500px circlebehance circleblogger circledribbble circlefacebook circleflickr circlegoogleplus circlehouzz circleinstagram circlelinkedin circlepinterest circletumblr circletwitterbird circlevimeo circleyoutube clickbooq_infinity dribbble facebook flickr googleplus houzz instagram linkedin pinterest rounded500px roundedbehance roundedblogger roundeddribbble roundedfacebook roundedflickr roundedgoogleplus roundedhouzz roundedinstagram roundedlinkedin roundedpinterest roundedtumblr roundedtwitterbird roundedvimeo roundedyoutube tumblr twitterbird vimeo youtube
u

Lawrence Resume

Lawrence Danecke, FWS

Artist Bio

 

EDUCATION

School of the Art Institute of Chicago

American Academy of Art - studied under watercolorist Irving Shapiro

 

 

SELECTED SOLO EXHIBITIONS

2019    PRECISELY!, Mason House Gallery, Greeneville, TN

2016    Memento, Mason House Gallery, Greeneville, TN

2015    ....For All Seasons, Mason House Gallery, Greeneville, TN

2014    Living Color, Mason House Gallery, Greeneville, TN

2013    Kingdom: Wildlife Paintings, Mason House Gallery, Greeneville, TN

2012    Mason House Gallery, Greeneville, TN

2011    The Now of Then, Mason House Gallery, Greeneville, TN

In the Details, The Design Gallery, Burnsville, NC

2010    Radiant Realism, On the Verge Gallery, Greeneville, TN

2004    James-Ben Gallery, Greeneville, TN

2003    Life Forms, North Regional Broward College, Coconut Creek, FL

2002    Arts United, Fort Lauderdale, FL

 

 

SELECTED GROUP EXHIBITIONS

2018    2Views: Paintings by Lawrence Danecke and Roger Hankins, Mason House Gallery, Greeneville, TN

2014    Colors of Aspiration: Flags in Contemporary Art, Tipton Gallery, East Tennessee State University, Johnson City, TN

2012    Primarily Greene: Five Greeneville Artists, Slocumb Galleries, East Tennessee State University, Johnson City, TN

 

AWARDS

2018    Award of Merit, 70th Annual Virginia Highlands Festival, Juried Fine Art 2018,

Abingdon, VA, Juror – Brent Skidmore, Assoc. Professor of Art & Art History and Director of Craft Studies, UNC Asheville

Merit Award, Red River Watercolor Society, 25th Annual National Juried Watermedia Exhibition, Moorhead, MN, Juror – Mark E. Mehaffey, AWS-DF, NWS

 

2017    Committee Award and Honorable Mention, 69th Annual Virginia Highlands Festival, Art

Gallery 2017, Abingdon, VA, Juror – Robert Tynes, Professor of Art in Painting and Drawing, UNC Asheville

 

2016    First Place, St. Augustine Art Association, 7th Annual Nature & Wildlife Exhibit, St. Augustine, FL, Juror – Xi Guo, NWWS, PWS

Jack Richeson & Co. Merchandise Award, Red River Watercolor Society, 23rd Annual

National Watermedia Exhibition, Fargo, ND, Juror – Tom Francesconi, AWS, NWS, TWSA, WW

 

2015    Friends of the Kansas Watercolor Society Award (Third Place), Kansas Watercolor Society,

KWS National Exhibition 2015, Wichita, KS, Juror – Sterling Edwards, CSPWC, TWSA, WPA

Award of Merit, 67th Annual Virginia Highlands Festival, Art Gallery 2015, Abingdon, VA, Juror – Vera Dickerson, AWS, NWS

 

2014    Pathfinder Award (Fourth Place), Florida Watercolor Society, 43rd Annual Exhibition, Delray

 Beach, FL, Juror – Frank Webb, AWS (DF), NWS

Winsor & Newton Merchandise Award, Red River Watercolor Society, 21st Annual National

Juried Watermedia Exhibition, Fargo, ND, Juror – Michael Reardon, AWS, NWS

 

2013    Patron Purchase Award Koch Industries, Inc., Kansas Watercolor Society, KWS National

Exhibition 2013, Wichita, KS, Juror – Paul Jackson, AWS, NWS

Third Place, Red River Watercolor Society, 20th Annual National Juried Watermedia

                        Exhibition, Fargo, ND, Juror – Arne Westerman, AWS, NWS

      

2012    Charles and Ruth Sanderson Memorial Cash Award (Second Place), Kansas Watercolor

Society, KWS National Exhibition 2012, Wichita, KS, Juror – Donald Lake, WHS

 

2011    Award of Excellence, North Valley Art League, 27th Annual Juried National Show, Redding CA, Juror – Dale Laitinen, NWS

Merit Award, North Valley Art League, 27th Annual Juried National Show, Redding CA, Juror – Dale Laitinen, NWS

            People’s Choice Award, North Valley Art League, 27th Annual Juried National Show, Redding CA, Juror – Dale Laitinen, NWS

 

2010    Third Place, Associated Artists of Winston-Salem, Dimensions 2010, Winston-Salem,

NC, Juror – Robert Lange, Owner, Robert Lange Studios, Charleston, SC

Merit Award, Red River Watercolor Society, 17th Annual National Juried Watermedia Exhibition, Fargo, ND, Juror – Judi Betts, NWS, AWS

           

2008    American Artist Magazine Award, Florida Watercolor Society, 37th Annual Exhibition,

Delray Beach, FL, Juror – Mary Ann Beckwith, NWS

            Third Place, Bonnet House Museum, Impressions of Old South Florida, Fort

Lauderdale, FL, Juror – Walter Hnatysh, Prof., Florida Atlantic University

Best in Show, Gold Coast Watercolor Society, Florida Focus! Forms and Shapes in Aquamedia, Ft. Lauderdale, FL, Juror – Marian Heath Axley

            First Place, Gold Coast Watercolor Society, Members Only, Pembroke Pines, FL, Juror – Antoinette M. Slick, FWS

 

2007    Hon. Mention, Gold Coast Watercolor Society, I Love Watercolor, Fort Lauderdale, FL, Juror – Jean Grastorf, AWS, NWS, TWSA

            Second Place, Old Davie School Historical Museum, 5th Annual Juried Art Exhibition, Davie, FL          

First Place Award, Gold Coast Watercolor Society, Members Only, Ft. Lauderdale, FL,

                        Juror – Jorge Santis, Curator, Museum of Art, Fort Lauderdale, FL

Best in Show, Gold Coast Watercolor Society, Watercolor! The Beauty of Transparency, Coral Springs, FL, Juror – Susanna Spann

 

2006    People’s Choice Award, Florida Watercolor Society, 35th Annual Exhibition,

Sarasota, FL, Juror – Betsy Dillard Stroud, AWS DF, NWS

First Place Award, Gold Coast Watercolor Society, Florida Focus! Forms and Shapes in  Aquamedia, Hollywood, FL, Juror – Mary Alice Braukman, NWS

Museum Director’s Award, Cornell Museum, All Florida Fine Art Exhibition, Delray Beach, FL, Juror – Linda S. Gunn, N.A.W.A., ISAP

            Honorable Mention, Gold Coast Watercolor Society, Members Only, Ft. Lauderdale, FL  Juror – Maggie McClellan

 

2005    Best in Show, Gold Coast Watercolor Society, Members Only, Plantation, FL, Juror – Daphne Baruch, FWS

            People’s Choice, Gold Coast Watercolor Society, Members Only, Plantation, FL

 

2004    Honorable Mention, Gold Coast Watercolor Society, I Love Watercolor, Coral Springs, FL, Juror – Heidi E. Presse

            First Place, Gold Coast Watercolor Society, Florida Focus, Pembroke Pines, FL, Juror – James Koevenig, Ph.D., NWS, FWS

            Best in Show, Gold Coast Watercolor Society, Members Only, Fort Lauderdale, FL, Juror – Maggie McClellan

 

2003    Honorable Mention, Gold Coast Watercolor Society, Members Only, Fort Lauderdale, FL, Juror – Peter L. Spataro

            Judge’s Recognition Award, Gold Coast Watercolor Society, I Love Watercolor, Coral Springs, FL , Juror – Mary Alice Braukman, NWS                     

2002    First Place Award, Gold Coast Watercolor Society, Members Only, Plantation, FL, Juror – Max Muller, FWS

 

SELECTED JURIED EXHIBITIONS

 

St. Augustine Art Association, 9th Annual Nature & Wildlife Exhibit, St. Augustine, FL, 2018 Juried by panel

Academy Center of the Arts, National Juried Art Exhibition, Lynchburg, VA, 2018,

            Juror – Laura McManus, Curator, Maier Museum of Art, Randolph College, Lynchburg

Florida Watercolor Society, 46th Annual Exhibition, Coral Springs, FL, 2017, Juror – Iain Stewart, NWS, AWS

St. Augustine Art Association, 8th Annual Nature & Wildlife Exhibit, St. Augustine, FL, 2017 Juried by panel

Kansas Watercolor Society at Mark Arts, KWS National Exhibition 2016, Wichita, KS, Juror – Dean Mitchell

Arts & Culture Alliance & Great Smoky Mtns Nat‘l Park, Arts in the Airport, Knoxville, TN, 2016

Jurors – Kelly Hider and Bill May of Arrowmont School of Arts and Crafts

Florida Watercolor Society, 45th Annual Exhibition, Ocala, FL, 2016,

Juror – Ted Nuttall, AWS, NWS, WW, WFWS, TWSA Master

Virginia Highlands Festival, 68th Annual Juried Fine Art Exhibition, Abingdon, VA 2016 Juror – Robin Poteet

View Arts Center, Adirondacks National Exhibition of American Watercolors, Old Forge, NY, 2016, Juror – Carolyn Lord, NWS

McKinney Cultural Arts Center, Jonesborough Open Juried Art Exhibition, Jonesborough, TN, 2016,

Juror – Mark Scala, Chief Curator, Frist Center for the Visual Arts

Red River Watercolor Society, 22nd Annual Nat’l. Juried Watermedia Exhibition, Fargo, ND, 2015, Juror – Anda J. Styler

Pikes Peak Watercolor Society, International Watermedia 2015, Colorado Springs, CO, Juror – Ted Nuttall, AWS, NWS

McKinney Cultural Arts Center, Jonesborough Open Juried Art Show, Jonesborough, TN, 2015, Juror – William Underwood Eiland, Director, Georgia Museum of Art

Kansas Watercolor Society, KWS National Exhibition 2014, Wichita, KS, Juror – Thomas W. Schaller, AWS, NWWS

Pennsylvania Watercolor Society, 35th Annual International Juried Exhibition, Harrisburg, PA, 2014, Juror – Sterling Edwards, CSPWC, TWSA

Southern Appalachian Artist Guild, Annual National Juried Show, Blue Ridge, GA, 2014,  Juror – Lori Putnam

Pennsylvania Watercolor Society, 34th Annual International Juried Exhibition, Warren, PA, 2013, Juror – Pat Dews, AWS, NWS

Florida Watercolor Society, 42nd Annual Exhibition, Sarasota, FL, 2013, Juror – Linda Baker, AWS, NWS

Transparent Watercolor Society of America, 37th Annual National Exhibition – Celebrate Watercolor, Kenosha, WI, 2013, Jurors – Robin Berry, TWSA & Paul Jackson, AWS, NWS

North Valley Art League, 28th Annual Juried National Show, Redding, CA, 2012, Juror – Mark E. Mehaffey, AWS-DF, NWS, TWSA Master, WHS-USA

Florida Watercolor Society, 40th Annual Exhibition, Bradenton, FL, 2011, Juror – John Salminen, NWS, AWS.DF

Southern Appalachian Artist Guild, Annual National Juried Show, Blue Ridge, GA, 2011  Juror – John Cram, Owner, Blue Spiral 1 and New Morning Gallery, Asheville, NC

Oak Park Art League Carriage House Gallery, National Juried Exhibition, Oak Park, IL, 2011, Juror – David M. Sokol, Prof. Emeritus, Art History, University of Illinois at Chicago

Academy of Fine Arts, National Juried Art Exhibition, Lynchburg, VA, 2011, Juror – George Billis, Owner, George Billis Gallery, New York, NY and Los Angeles, CA

Associated Artists of Winston-Salem, Dimensions 2011, Winston-Salem, NC, Juror – Jerald Melberg, Owner, Jerald Melberg Gallery, Charlotte, NC

Florida Watercolor Society, 39th Annual Exhibition, Tarpon Springs, FL, 2010, Juror – Carrie Burns Brown, NWS

Transparent Watercolor Society of America, 34th Annual National Exhibition – Celebrate Watercolor, Kenosha, WI, 2010, Jurors – Jean Grastorf, AWS, NWS, TWSA & Frank Francese, NWS, TWSA

Academy of Fine Arts, National Juried Art Exhibition, Lynchburg, VA, 2010 Juror – Kathleen Edwards, Chief Curator, University of Iowa Museum of Art  

Reece Museum, Mary B. Martin School of the Arts, East Tennessee State University, Mountain Visions 2010: A Regional Juried Exhibition, Johnson City, TN, 2010, Juror – Melissa Harshman, University of Georgia

Bonnet House Museum, Impressions of Florida Show, Fort Lauderdale, FL, 2010, Juror – Irvin Lippman

Bonnet House Museum, Impressions of Florida Show, Fort Lauderdale, FL, 2009

Cornell Museum, All Florida Fine Art Exhibition, Delray Beach, FL, 2007, Juror – Ora Sorensen

Gold Coast Watercolor Society, Florida Focus! Forms and Shapes in Aquamedia, Fort Lauderdale, FL, 2007, Juror – Nessa Grainger Palm Beach Art Guild, Palm Beach, FL, 2006

Gold Coast Watercolor Society, Florida Focus! Forms and Shapes in Aquamedia, Fort Lauderdale, FL, 2005, Juror – Bill James, PSA-M, AWS, NWS, KA

Florida Watercolor Society, 34th Annual Exhibition, Tarpon Springs, FL, 2005, Juror – George James, AWS DF, NWS

Florida Watercolor Society, 33rd Annual Exhibition, Quincy, FL, 2004, Juror – Dean Mitchell, NWS, AWS

Hortt 43 Memorial Competition, Fort Lauderdale, FL, 2002

Gold Coast Watercolor Society, Mainline Exhibit, Fort Lauderdale FL, 2002, Juror – Bill James, AWS, NWS

 

REVIEWS & PUBLICATIONS

 

The Greeneville Sun, Feature Article, September 2014

Happy Tails Magazine, Feature Article, Winter / Spring 2014

The Loafer, Feature Article, September 2014

“Northeast Tennessee, Sunnyside Up”, VegWorld Magazine, November 2013

“Primarily Greene”, Feature Article, The Greeneville Sun, July 2012

The Greeneville Sun, Feature Article, September 2011

“Color Revolution”, Watercolor Artist Magazine, August 2011

The Laurel of Asheville, Feature Article, July 2011

The Greeneville Sun, Feature Article, June 2010

TravelHost Magazine N.E. Tennessee & Southwest VA, Summer 2010

“Watercolor Wonders”, Fort Lauderdale Sun Sentinel, January 2008

“Artist’s Impressions of Old Florida…”, Miami Herald, March 2008

Splash 8, Northlight Books, 2004

A! Magazine for the Arts, May 2004

The Greeneville Sun, Feature Article, April 2004

“Hooked on Charity”, Miami Herald, January 2004

“On the Horizon”, Feature Article, City Link Magazine, November 2003

Margate & Coconut Creek The Forum, Feature Article, November 2003

The Artist’s Magazine, Animal Art Finalist, 2002

 

PROFESSIONAL AFFILIATIONS

 

Florida Watercolor Society (Signature Member)

Red River Watercolor Society (Signature Member)

Gold Coast Watercolor Society (Signature Member)

Transparent Watercolor Society of America

 

RELATED PROFESSIONAL EXPERIENCE

 

Instructor, private watercolor classes (1994 - 2017)

Instructor, watercolor and figure painting, Art Institute of Ft. Lauderdale (1981-1997)

Commercial illustrator (1969 - 1998)